مهمترین قوانین بازاریابی محتوا

استراتژی بازاریابی محتوا نیز مانند هر اقدامی در دنیای وب، دارای قوانین خودش است که اگر آنها را به درستی مورد توجه قرار داده شوند، می توانند موفقیت بسیاری برای صاحبان وب سایت های گوناگون به همراه داشته باشند. در ادامه نمونه هایی از این قوانین و بایدها و نبایدهای استراتژی بازاریابی محتوا را شرح می دهیم

۱. زمان طولانی : یکی از نکاتی که باید به آن توجه شود، آن است که بازاریابی محتوا به زمان نیاز دارد و به هیچ عنوان زود بازده نیست. از همین رو نمی توان انتظارداشت تنها با تعداد محدودی محتوا و درزمانی کوتاه به نتایج چشمگیری دست یافته شود. در واقع باید بگوییم بازاریابی با کمک محتوا نیاز به زمان دارد و امکان دارد در مراحل اولیه و محتواهای ابتدایی هیچ تاثیری ایجاد نکند اما می توان گفت این روش به دلیل ماهیتی که دارد، می تواند به شرط مستمر بودن در نهایت به نتایج خوبی منتهی گردد و سبب شود یک سایت، خود را به خوبی به کاربران معرفی نماید. پس یکی از قوانین در استراتژی بازاریابی محتوا صبر و شکیبایی است.

۲. مخاطب واقعی : ربات و کاربران ساختگی هیچ ارزشی ندارند و صاحبان کسب و کارها نمی توانند امید داشته باشند کاربران غیر واقعی و ربات ها به آنها برای رسیدن به اهدافشان کمکی برسانند. در واقع بسیاری از افراد بر این باورند که استفاده از ربات می تواند یک استراتژی بازاریابی محتوای مناسب باشد اما باید بگوییم این امر نه تنها به آنها یاری نمی رساند بلکه برایشان مشکلات متعددی نیز ایجاد میکند. در واقع باید گفت استفاده از محتوای خلاقانه، با کیفیت و درست سبب می شود کاربران به سوی سایت ها جذب شوند و سایت ها به اهداف بازاریابی محتوایی خود دست یابند. پس هیچ نیازی نیست از ربات هایی استفاده کنیم که در بسیاری از موارد سبب جریمه از سوی گوگل نیز می شوند.

۳. تعامل : یکی از مهمترین راه های بازاریابی محتوا آن است که تعامل مناسبی با کاربران برقرار شود به این شکل که اگر آنها سوال یا پیامی را در میان گذاشتند، سوالات به درستی بررسی شده و پاسخ داده شوند زیرا این امرمی توانند سبب ایجاد حس اعتماد میان کاربران شده و حضور مجدد آنها در سایت را تضمین کند. همچنین اگر تعدادی از کاربران دارای یک دغدغه مشترک هستند و آن را مدام مطرح می کنند، می بایست در یک محتوای مخصوص آن دغدغه مطرح و پاسخ داده شود. به این نحو به کاربر گفته می شود که خواست هایش دارای اهمیت بوده و ارزشمند است.

۴. پژوهش : یکی از مهمترین مسائلی که همواره باید به آن توجه کنید، پژوهش و تحقیق است زیرا بدون آن تولید محتوا و بازاریابی محتوا ارزشی نخواهد داشت. این که یک صاحب سایت بداند چه راه هایی اشتباه است، گوگل چه نوع استراتژی هایی را فاقد اعتبار می داند، کدام مسیر برای جذب مخاطب موثر است و… همگی راه هایی هستند که می تواند برای پیش برد اهداف یک کسب و کار موثرعمل کند و سبب شود محتواهای تولیدی باکیفیت پیش برود و استراتژی بازاریابی محتوا به بهترین شکل نتیجه دهد.

۵. اشتراک گذاری : یکی ازمهمترین قوانینی که در بازاریابی محتوا باید به آن توجه شود، اشتراک گذاری مطالب با کیفیت از سایت های دیگر است به این معنا که اگر سایت ها محتواهای دیگر سایت ها را برای مخاطبان خود به نمایش بگذارند و از معرفی آنها نترسند، هم از نظر سئو ارزش پیدا می کنند و هم دیگر سایت ها را به سوی اشتراک گذاری مطالب مفید سایت خود ترغیب می کنند.

معایب بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی هم مانند هر کار دیگری، در کنار مزایای خود، معایبی هم دارد که می تواند کار را بر من و شمایی که میخواهیم کسب و کارمان را از طریق آن گسترش دهیم، سخت می کند. پس یادتان نرود اگر جایی به شما گفتند بازاریابی محتوایی بی عیب است و می توانند آن را بدون هیچ نقصی برایتان اجرا کنند، احتمالا خیلی با چیستی بازاریابی محتوایی آشنا نیستند یا بدشان نمی آید از ناآگاهی احتمالی شما استفاده کنند و کارتان را در دست بگیرند!

اما این معایب چیست؟ به صورت تیتروار نمونه هایی از این معایب را برایتان نام می بریم:

  • برای رسیدن به نتیجه، زمان نیاز دارد
  • بدون تخصص امکان اجرای آن وجود ندارد
  • امکان ارزیابی آن به راحتی وجود ندارد
  • در دسترس نبودن منابع دست اول و غیر تکراری برای تولید محتوا
  • پیچیدگی در مدیریت کردن
  • وجود رقبای بسیار
در پایان

در استراتژی بازاریابی محتوا باید به دو نکته توجه کرد:

  • حفظ مخاطبان قدیمی
  • جذب مخاطبان جدید

در واقع بازاریابی محتوا اگر بتواند به صورت اصولی پیش برود، سبب می شود کاربرانی که قبلا به سایت سر زده اند مجددا با علاقه به سایت برگشته و مطالب جدید را بررسی کنند. از سوی دیگر یک سایت باید با محتواهایی به سمت استراتژی بازاریابی اصولی پیش برود که هر روز کاربران جدید را به سوی خود جذب کرده و سبب شود آنها نیز سایت را به دیگران معرفی کنند. برای رسیدن به این مرحله تنها کافی است یک صاحب سایت موارد گفته شده را رعایت کند، پژوهش را در دستور کار قرار دهد، ارتباط با مخاطب را مهم بشمارد، اشتراک گذاری را فراموش نکند، صبور باشد و برای رسیدن به خواست های خود به هر راهی دست نزند، آن وقت است که می تواند به مرور اهداف خود را دنبال کرده و به نتیجه دلخواه دست یابد.

بازاریابی محتوا را دست کم نگیرید؛ بازاریابی محتوا تاثیر شگرفی در کسب و کار شما ایجاد خواهد کرد. مهمترین مسئله نکته سنجی در اجرای آن است.

مشتاق مطالعه بیشتر هستید؟ با ما همراه باشید

فرم را تکمیل کن، مشاوره رایگان بگیر.