آیا بازاریابی محتوا در وبلاگ‌نویسی نیز موثر است؟

باید بگوییم بازاریابی محتوا این روزها نه تنها بر روی استراتژی سایت های بزرگ تاثیر گذاشته است، بلکه می تواند وبلاگ های نسبتا ساده تر را نیز تحت تاثیر قرار دهد. اگر وبلاگ نویسی به صورت دقیق و با برنامه پیش برود، می تواند به تنهایی به یک راه موثر برای رسیدن به درآمد تبدیل شده و سبب گردد. بسیاری از کسب و کارها بتوانند مزایا، محصولات، خدمات و توانایی ها و ظرفیت هایشان را با کمک استراتژی بازاریابی محتوا به کاربران معرفی کرده و آنها را به سمت خود جذب نمایند.

اگر قرار باشد بازاریابی محتوا در وبلاگ نویسی نیز موثرعمل کند، می توان با کمک یک تقویم شروع به کار کرد به این نحو که وبلاگ نویس در فواصل زمانی مشخص، در تاریخ های از پیش تعیین شده و مناسبت های معین شروع به تولید محتوایی ویژه کرده و وبلاگ خود را به روز می کند. همین امر در کنار استفاده از یک محتوای باکیفیت و مفید، لحنی ثابت و یک پارچه و مواردی از این دست سبب می شود وبلاگ بهتراز گذشته برای مخاطب به نمایش درآید و وبلاگ نویس بتواند با استفاده از آن برای معرفی محصولات و کسب و کار خود قدم بردارد.

همچنین علاوه بر موارد گفته شده وبلاگ نویس باید تلاش کند در مسیر پاسخ به سوالات کاربران قدم بردارد آن وقت است که مخاطبان بیشتری جذب کرده و دایره ارتباطات خود را گسترش می دهد. در واقع این که مشخص شود کاربران با چه سوالاتی مواجه هستند، چه چیزهایی برایشان مبهم است، چه مواردی را با اهمیت می دانند و… باعث شده که محتوا به درستی تهیه و بر روی وبلاگ گذاشته شود.

همچنین وبلاگ نویس باید تلاش کند تا از جملاتی استفاده نماید که همچون سوالات کاربران است به طور مثال واژه هایی چون چرا؟ چگونه؟ چطور؟ و… همگی کلمات سوالی هستند که پیش از سوالات کاربران مورد استفاده قرار می گیرند از همین رو استفاده از آنها کاربران را مستقیم به سمت وبلاگ مورد نظر آورده و سبب می شود آنها سایر محتواهای سایت یا محصولات موجود را نیز مورد بررسی قرار دهند.

رابطه سئو و بازاریابی محتوا چیست؟

در دنیای بازاریابی محتوا، به دلایل بسیار ارزشمندی بحث های زیادی درباره سئو می شود. با رعایت اصول سئو در بازاریابی محتوا می توانید نتایج شگفت انگیزی از محتواهای تولید شده خود بگیرید.

فکر کردن به سئو به این روش است: اگر برنامه بازاریابی با تمرکز بر مشتری ساندویچ باشد، پس سئو سس مایونز آن است. این تقریبا هر چیزی را می تواند تحت تاثیر قرار دهد و طعم ساندویچ را بهتر کند، ولی ساندویچ بدون سس خیلی اشتها آور نیست.

اصل سئو در بازاریابی محتوا ، خلق کردن برای خوانندگان همیشه اولویت است بازاریابی محتوا و سئو در ارتباط تنگاتنگ و درواقع تکمیل کننده یکدیگرند. مانعی وجود ندارد که محتوایتان را برای سئو بهینه سازی کنید، اما در زمان تولید محتوا نباید الویت شما باشد.

با توجه به اینکه مشتریانتان احتمالا در محتوا به دنبال انتخاب محصولی هستند توجهی به تغییرات الگوریتم های گوگل که هدفشان حفظ محتوای آنلاین مرتبط و با کیفیت بالا است نکنید اگر از این قانون طلایی پیروی کنید اشتباه نخواهید کرد: نوشتن محتوای جذاب درباره چیزهایی که مورد نظر مخاطبانتان است باعث علاقمندی و جذب آنها می شود.

سئو در بازاریابی محتوا تنها تکه ای از پازل است.

در حالی که بیشترین ترافیک سایت را از جستجو به دست می آورید، دیگر منابع ترافیک، همچون ایمیل و رسانه های اجتماعی نیز باید جزیی از برنامه تان برای بهینه سازی در نظر گرفته شود.

اگر می خواهید از میزان ترافیک تان که از جستجو بدست می آید شگفت زده شوید (و در نتیجه، آن میزان از تلاش های بهینه سازی محتوا باید بر سئو تمرکز داشته باشد)، گوگل آنالیتیکس را باز کنید

(Google Analytics>Acquisition > Overview) در اینجا میزان ترافیکی که از هر کدام از هفت منبع اصلی دریافت می کنید را نشان می دهد.

تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو

از زمان به روز رسانی الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل، شبکه های اجتماعی تاثیر بیشتری را در نتیجه جستجو از گذشته دارند. در نتیجه، برای بازارایابان محتوا داشتن یک استراتژی قوی در شبکه های اجتماعی در جایی که ملاحظات گوگل را در نظر گرفته است اهمیت پیدا می کند.

رعایت اصول سئو در بازاریابی محتوا یک استراتژی پیوسته طولانی است.

زمانی که با بازاریابی محتوا شروع می کنید، واقع بینانه نیست که توقع داشته باشید که ترافیکی که از جستجو می گیرید به سرعت رشد کند (که دیگر دلیل خوب برای ترکیب کردن شبکه های اجتماعی در استراتژی تان است). با وجود این، هنگامی که شما شروع به دیدن رشد ترافیک در سایت تان می کنید، می تواند در دراز مدت مزیت هایی داشته باشد. نمی توان گفت که چه اندازه مقاله های قدیمی تر در CMI می تواند مورد توجه قرار گیرد در واقع، بسیاری از افراد می گویند که از پست هایی که در سال های قبل منتشر کرده اند، درخواست هایی را دریافت می کنند.

کلمات کلیدی هنوز در اصول سئو در بازاریابی محتوا اهمیت دارند

تاکید بیش از حد به کلمات کلیدی، استراتژی توصیه شده برای بازارایابی محتوایی موفق نیست، مطمئن باشید که با رعایت چنین شرطی تلاش شما برای برندسازی و جذب مشتری نتیجه بخش خواهد بود. بنابراین، مفید است که با کمی تحقیق بر روی کلمات کلیدی و تهیه یک لیست از آن ها، برای تولید محتوا هدف گذاری کنید.

به مسائل فنی سئو توجه کنید.

بهینه سازی سئو شامل برخی اجزاء فنی است، مانند اطمینان از اینکه صفحات محتوای شما به درستی توسط موتورهای جستجو ایندکس شود و اطمینان پیدا کنید که صفحات ریدایرکت ۳۰۱، به طور حتم بازدیدکنندگان را در صفحات محتوای شما مورد هدف قرار می دهند. برای انجام این کار، شما نیاز دارید بدانید که چه محتوایی دارید و در چه جایی قرار داده می شود که می توانید با حسابگری محتوای خود را تعیین کنید.

یک مثال از اصول سئو در بازاریابی محتوا در CMI

در اصول سئو در بازاریابی محتوا CMI، جستجو فقط یکی از منابع ترافیک است که ما ارزیابی و بهینه سازی می کنیم. چگونه تصمیم می گیریم که چه چیزی را برای جستجو باید بهینه سازی کنیم؟ در مقابل چه چیزی را برای شبکه های اجتماعی باید بهینه سازی نماییم؟

جستجو یک روش فوق العاده برای ساپورت محتوای پیوسته طولانی مدت و سبز است؛ اما ما فهمیده ایم برای اینکه موضوعات بیشتر دیده شوند، معمولا بهتر است با تکنیک های رسانه های اجتماعی ساپورت شود.

دیگر تفاوت بین بهینه سازی جستجو و بهینه سازی شبکه های اجتماعی، برحسب رویکردی است که مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که درباره جستجو فکر می شود، ما شرایطی را که افراد برای جستجو دارند را در نظر می گیریم و بهترین پتانسیل را برای گرفتن رنک بالا داریم.

اگرچه توقع نداریم هر مطلبی برای سئو ایده آل باشد، ولی باید توجه کنیم که با توجه به شرایط زیر که بر طبق اصول سئو در بازاریابی محتوا است مطالب را انتشار دهیم (بهتر است از افزونه یواست وردپرس استفاده کنید):

عنوان مطلب یا سرتیتر: در عنوان مطلب باید از کلمات کلیدی حتما استفاده شود

متا توضیحات : توضیح کوتاهی برای هر مطلب که شامل کلمات کلیدی مورد نظر شماست بنویسید. متا توضیحات در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) نشان داده می شود که توضیح می دهد که چرا مطلب به جستجوی خواننده ارتباط پیدا می کند.

تگ های عنوان : برای هر تکه ای از محتوایی که انتشار می دهیم یک تگ عنوان در نظر می گیریم. تگ عنوان چیزی است که موتورهای جستجو برای تعیین موضوع محتوا از آن استفاده می کنند که شامل عکس، ویدیو، اینفوگرافی، و دیگر تکه هایی از محتوا است که به طور سنتی عنوان ندارد.

دسته : در حالی که اجزای محتوا مختص سئو نیست، ما هر مطلب را دسته بندی می کنیم؛ به دلیل اینکه به ما کمک کند که محتوای مان را حول موضوع کلیدی ساماندهی کنیم.

مشتاق مطالعه بیشتر هستید؟ با ما همراه باشید

فرم را تکمیل کن، مشاوره رایگان بگیر.